ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը մարտի 3-ին ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների եւ օրենքի գերակայության հարցերով գլխավոր տնօրեն Քրիստոս Յակումոպուլոսի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ իրենց նախորդ հանդիպումից հետո մի շարք ուղղություններով Հայաստանը լուրջ բարեփոխումներ է իրականացրել, այդ գործընթացը շարունակվում է, մասնավորապես, այսօր Ազգային ժողովը քննարկում էր դատաիրավական բարեփոխումների մի հսկա փաթեթ, եւ այս բարեփոխումները կրկին էական քայլեր կդառնան կոռուպցիայի կանխարգելման եւ դատական համակարգի առողջացման ու անկախացման ուղղությամբ:
Քրիստոս Յակումոպուլոսը հետաքրքրվել է Սահմանադրական դատարանի շուրջ ընթացող գործընթացներով եւ առաջիկայում սպասվող հանրաքվեով՝ նշելով, թե Եվրոպայի խորհրդում հասկանում են, որ սա շատ կարեւոր է Հայաստանի ժողովրդի համար:
Արարատ Միրզոյանը մանրամասն բացատրել է իրավիճակը եւ շեշտել, որ իր խորին համոզմամբ՝ այս հանրաքվեն եւ առհասարակ այս հարցի լուծումը շատ լուրջ քայլ է լինելու Հայաստանի հետագա ժողովրդավարացման ճանապարհին: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահն ընդգծել է, որ չի կարող լինել լիակատար ժողովրդավարություն, եթե չլինեն իշխանության պրոֆեսիոնալ եւ անկախ փոխզսպման ճյուղեր, ինչպես նաեւ չի կարող դատական իշխանությունը լինել այս ժողովրդավարական համակարգի մաս ու զսպել մյուս ճյուղերին, եթե չլինի անկախ, անաչառ, օբյեկտիվ եւ պրոֆեսիոնալ, սակայն, ցավոք, նման Սահմանադրական դատարան Հայաստանում հիմա չկա, եւ հանրաքվեն ամենալավ ճանապարհն է՝ անելու այդ փոփոխությունները:

On March 3, the President of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan received the delegation led by the General Director of Human Rights and Rule of Law of the Council of Europe (CoE) Christos Giakoumopoulos.
Welcoming the guests Ararat Mirzoyan has noted that after their previous meeting Armenia has implemented serious reforms in a number of directions: that process goes on, particularly today the National Assembly has been discussing a huge package of judiciary reforms, and these reforms will again become essential steps for the corruption prevention and recuperation and independence of the judicial system.
Christos Giakoumopoulos has been interested in the ongoing processes over the Constitutional Court and the expecting referendum in the near future, noting that in the Council of Europe they understand that this is very important for the people of Armenia.
Ararat Mirzoyan has explained in detail the situation and has stressed that to his deep conviction, this referendum and, in general, the solution of this issue will be a very serious step on the way of the further democratization of Armenia. The President of the RA National Assembly has underlined that there cannot be full democracy if the branches of power don’t restrain each other, as well as the judicial power cannot be part of democratic system and restrain the other branches, if it is not independent, unbiased, objective and professional, however, there is no such Constitutional Court in Armenia, and the referendum is the best way for making those changes.