ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը մարտի 3-ին ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների եւ օրենքի գերակայության հարցերով գլխավոր տնօրեն Քրիստոս Յակումոպուլոսի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ իրենց նախորդ հանդիպումից հետո մի շարք ուղղություններով Հայաստանը լուրջ բարեփոխումներ է իրականացրել, այդ գործընթացը շարունակվում է, մասնավորապես, այսօր Ազգային ժողովը քննարկում էր դատաիրավական բարեփոխումների մի հսկա փաթեթ, եւ այս բարեփոխումները կրկին էական քայլեր կդառնան կոռուպցիայի կանխարգելման եւ դատական համակարգի առողջացման ու անկախացման ուղղությամբ:
Քրիստոս Յակումոպուլոսը հետաքրքրվել է Սահմանադրական դատարանի շուրջ ընթացող գործընթացներով եւ առաջիկայում սպասվող հանրաքվեով՝ նշելով, թե Եվրոպայի խորհրդում հասկանում են, որ սա շատ կարեւոր է Հայաստանի ժողովրդի համար:
Արարատ Միրզոյանը մանրամասն բացատրել է իրավիճակը եւ շեշտել, որ իր խորին համոզմամբ՝ այս հանրաքվեն եւ առհասարակ այս հարցի լուծումը շատ լուրջ քայլ է լինելու Հայաստանի հետագա ժողովրդավարացման ճանապարհին: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահն ընդգծել է, որ չի կարող լինել լիակատար ժողովրդավարություն, եթե չլինեն իշխանության պրոֆեսիոնալ եւ անկախ փոխզսպման ճյուղեր, ինչպես նաեւ չի կարող դատական իշխանությունը լինել այս ժողովրդավարական համակարգի մաս ու զսպել մյուս ճյուղերին, եթե չլինի անկախ, անաչառ, օբյեկտիվ եւ պրոֆեսիոնալ, սակայն, ցավոք, նման Սահմանադրական դատարան Հայաստանում հիմա չկա, եւ հանրաքվեն ամենալավ ճանապարհն է՝ անելու այդ փոփոխությունները:

3 марта Председатель НС А.Мирзоян принял делегацию во главе с генеральным директором по правам человека и верховенству закона Совета Европы (СЕ) Христосом Якумопулосом.
Приветствуя гостей, А.Мирзоян отметил, что после их предыдущей встречи Армения провела серьезные реформы по ряду направлений; этот процесс продолжается, в частности, сегодня НС обсуждает внушительный пакет судебно-правовых реформ, и эти преобразования вновь станут существенными шагами в предупреждении коррупции, оздоровлении и обеспечении независимости судебной системы.
Христос Якумопулос поинтересовался текущими вокруг Конституционного суда (КС) процессами и ожидаемым вскоре рефрендумом, отметив, что в СЕ понимают их важность для народа Армении.
А.Мирзоян подробно объяснил ситуацию и подчеркнул, что по его глубокому убеждению референдум и решение данного вопроса в целом будут весьма серьезным шагом на пути дальнейшей демократизации Армении.   Спикер НС особо выделил, что не может быть полноценной демократии, если не будет профессионального и независимого взаимосдерживания ветвей власти, а также судебная власть не может быть частью этой демократической системы и сдерживать другие ветви, если не будет независимой, беспристрастной, объективной и профессиональной, но, к сожалению, подобного КС в Армении ныне нет, и референдум – наилучший путь к этим изменениям.